Niewielkie uszkodzenie pojazdów jako podstawa...
Jedną z przyczyn, którą ubezpieczyciele powołują w uzasadnieniu decyzji odmawiającej wypłaty świadczenia jest niewielkie uszkodzenie pojazdów, mające świadczyć o tym, że poszkodowany nie doznał w ogóle obrażeń ciała lub miały one mniejszy niż twierdzi poszkodowany charakter. W związku z tym zakład ubezpieczeń odmawia wypłaty odszkodowania lub zadośćuczynienia, twierdząc że szkoda nie wystąpiła lub brak jest normalnego związku przyczynowo – skutkowego pomiędzy powstałą szkodą a zdarzeniem. Czy taka decyzja ubezpieczyciela jest prawidłowa?
Odpowiadając na powyższe pytanie, należy przede wszystkim zauważyć, że zaraz po wypadku osoby poszkodowane są zwykle badane przez lekarzy. W trakcie tych badań są stawiane odpowiednie diagnozy potwierdzające doznanie konkretnych obrażeń przez poszkodowanych. Stąd praktyka zakładów ubezpieczeń kwestionująca powstanie szkody ze względu na rozmiar uszkodzenia pojazdu jest nieprawidłowa, a okoliczność ta nie powinna mieć znaczenia dla ustalania faktu powstania szkody i jej rozmiaru. Bowiem zakres uszkodzeń pojazdów biorących udział w wypadku nie zawsze będzie odzwierciedlał doznaną przez poszkodowanego szkodę osobową. Nadto wypłacone przez ubezpieczyciela świadczenie z tytułu zadośćuczynienie ma rekompensować szkodę niemajątkową, czyli m. in. negatywne konsekwencje psychiczne, które często przejawiają się przykładowo w strachu przed podróżowaniem samochodem.
Należy także zwrócić uwagę, że ubezpieczyciel ponosi odpowiedzialność tylko za normalne następstwa będące wynikiem zdarzenia. Do normalnych następstw wypadków drogowych zalicza się z pewnością powstanie szkody osobowej, tj. wszelkie uszkodzenia kończyn i kręgosłupa. Wobec tego decyzja odmawiająca wypłaty odszkodowania uzasadniona brakiem normalnego związku przyczynowo – skutkowego pomiędzy powstałą szkodą a zdarzeniem będzie co do zasady bezzasadna.
Co zalecamy w takich sytuacjach? Poszkodowany ma wiele możliwości dochodzenia swoich praw po spotkaniu się z decyzją odmawiającą wypłaty świadczeń. Moze np. odwołac się od decyzji ubezpieczyciela, wnieść pozew do sądu lub poradzić doświadczonego radcy prawnego.