Czy nie wykrycie choroby jest błędem medycznym?...
Czy nie wykrycie choroby przez lekarza może zostać zakwalifikowane jako błąd medyczny, a w konsekwencji rodzić po jego stronie odpowiedzialność cywilną tj. czy moze być zobowiązany do odszkodowania za błąd medzyczny?
Brak jest w przepisach prawa definicji błędu medycznego. W orzecznictwie, jak i w doktrynie jako błąd medyczny uznaje się sytuację, w której lekarz podjął działania, które były sprzeczne z powszechnymi zasadami aktualnej wiedzy i praktyki medycznej lub zaniechał ich podjęcia, kiedy było to uzasadnione w świetle wyżej określonych wartości.
W praktyce przyjmuje się, że nie wykrycie przez lekarza choroby stanowi błąd diagnostyczny, ponieważ lekarz błędnie rozpoznaje stan zdrowia swojego pacjenta. Może to wynikać z zaniechania przeprowadzenia szczegółowych badań czy pobieżnego przebadania pacjenta. Błąd diagnostyczny obejmuje także sytuacje, gdy lekarz postawi nieprawidłową diagnozę, tj. uzna, że jego pacjent cierpi na inną chorobę niż w rzeczywistości. W wyżej opisanych przypadkach poszkodowanemu askutek błędu medycznego niewątpliwie przysługuje odszkodowanie i zadośćuczynienie.
Obok błędu diagnostycznego, wyróżnia się jeszcze dwa inne rodzaje błędu, tj. błąd terapeutyczny i błąd rokowania. Pierwszy z nich wiąże się z niezgodnym z wiedzą i praktyką medyczną wykonaniem przez lekarza czynności leczniczych, np. podanie pacjentowi niewłaściwych leków. Błąd rokowania natomiast polega na postawieniu złej prognozy co do stanu zdrowia pacjenta. To z kolei może prowadzić do pogłębienia się negatywnych konsekwencji dla poszkodowanego, a zatem do pogorszenia się jego stanu zdrowia. W razie powstania szkody u pacjenta na skutek dwóch wyżej opisanych błędów medycznych, może on także dochodzić stosownego odszkodowania i zadośćuczynienia za doznaną krzywdę, w czym może pomóc np. kancelaria radcy prawnego.
Dodaj komentarz